Zostałeś powołany do odbycia służby wojskowej?
Sprawdź, jak prawidłowo złożyć wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej
24 lutego 2025 r. upłyną trzy lata od kiedy na wschodniej granicy naszego kraju trwa wojna, a wizja działań zbrojnych w innych państwach Europy stanowi realne zagrożenie. W takich okolicznościach każdy obywatel ma konstytucyjny obowiązek obrony ojczyzny, którego zakres określają przepisy ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Powołana ustawa weszła w życie w zasadzie bez faktycznego vacatio legis* i zastąpiła w całości obowiązującą uprzednio ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W realiach zagrożenia obronności kraju, osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej może zostać powołana do odbycia zasadniczej służby wojskowej, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny rejestracją mogą zostać objęte także osoby poniżej 18 roku życia. Co istotne, obowiązek obrony Ojczyzny można spełnić nie tylko przez pełnienie służby wojskowej, ale również poprzez wykonywanie innych świadczeń na rzecz obronności kraju. Realizację tego celu umożliwia pełnienie służby zastępczej, która polega m.in. na wykonywaniu prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, czy pomocy społecznej.
Kto może ubiegać się o przeznaczenie do służby zastępczej?
Obywatel, któremu przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej, może złożyć wniosek na piśmie do właściwej komisji wojewódzkiej, za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji, najpóźniej w dniu doręczenia mu karty powołania do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
Wniosek powinien zawierać:
1) imię i nazwisko osoby;
2) numer PESEL osoby;
3) oświadczenie o wyznawanych przekonaniach religijnych;
4) wskazanie w wyznawanej doktrynie religijnej podstawy wyłączającej możliwość odbywania służby wojskowej oraz wykazanie rzeczywistych związków z wyznawaną doktryną religijną lub wskazanie wyznawanych zasad moralnych, które pozostają w sprzeczności z obowiązkami żołnierza odbywającego służbę wojskową.
Ważne:
nie wystarczy samo powołanie się na wyznawaną wiarę lub zasady moralne – konieczne jest wykazanie związku tej wiary i/lub zasad moralnych z niemożnością podjęcia działań zbrojnych wynikających z obowiązku służby wojskowej. Uzasadnienie wniosku w tym zakresie jest kluczowe dla jego pozytywnego rozstrzygnięcia.
Do czasu ostatecznego rozpoznania wniosku obywatel nie może być powołany do służby wojskowej, a osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej, której wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej w podmiocie został rozstrzygnięty negatywnie ostatecznym orzeczeniem, może wystąpić z kolejnym wnioskiem w tej sprawie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tego orzeczenia.
Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku?
Ostatnie posty
Zobacz wszystkiei który jest lepszy? #radcaprawny #adwokat Niewiele osób wie, że aktualnie jedyną różnicą pomiędzy adwokatami, a radcami prawnymi jest......
#poradaprawna #prawo #kancelaria #prawnik #adwokat #radcaprawny W dzisiejszych czasach na większość pytań możemy znaleźć odpowiedź w...
Comments